Результати турніру

Final results ESC-2017:

1st place – Tanyan Vincent (BY)
2nd place – Korchitsky Sergey (BY)
3rd place – Leiter Thomas (DE)

 

Final results WOSC-2017:

Pl  Player Rank Nat 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts SOS SOSOS
1 Tokuni Shun 2D JP 42+ 51+ 36+ 11+ 4- 18+ 3+ 2+ 6+ 8 49 432
2 Korchitsky Sergey 4D BY 28+ 14+ 20+ 7+ 6- 21+ 4+ 1- 8+ 7 54 439
3 Leiter Thomas 4D DE 31+ 18+ 23+ 6- 7+ 9+ 1- 13+ 10+ 7 53 436
4 Teraoka Ikuo 2D JP 54+ 38+ 56+ 22+ 1+ 6+ 2- 10- 11+ 7 48 409
5 Shcheslionok Peter 3D BY 34+ 8- 25+ 27+ 21- 29+ 18+ 19+ 7+ 7 46 431
6 Tanyan Vincent 4D BY 41+ 9+ 8+ 3+ 2+ 4- 19+ 7- 1- 6 56 451
7 Dietmayer Marco 3D AT 30+ *19+ 10+ 2- 3- 14+ 15+ 6+ 5- 6 55 433
8 Staberhofer Rainer 1D AT 13+ 5+ 6- 35+ 12+ 16+ 11- 9+ 2- 6 54 425
9 Pfaffel Thomas 2D AT 21+ 6- 38+ 39+ 11+ 3- 17+ 8- 20+ 6 49 425
10 Krivoshey Sergey 3D UA 43+ 27+ 7- 18- 30+ 44+ 12+ 4+ 3- 6 49 405
11 Okamura Yasuyuki 3D JP 45+ 60+ 39+ 1- 9- 35+ 8+ 21+ 4- 6 46 404
12 Bjerke Richard 2D NO 19- 45+ 41+ 36+ 8- 22+ 10- 29+ 28+ 6 44 399
13 Starikevich Anton 2D BY 8- 40+ 34- 51+ 41+ 36+ 16+ 3- 19+ 6 43 409
14 Dziwoki Adam 2D PL 35+ 2- 37- 52+ 28+ 7- 41+ 22+ 24+ 6 43 404
15 Verheyden Frederic 2D BE 27- 42+ 30+ 34+ 26+ 19- 7- 45+ 25+ 6 43 391
16 Iglitsky Eugeny 2D BY 18- 61+ 28+ 37+ 22+ 8- 13- 34+ 23+ 6 42 403
17 Lysenka Sergey 2D BY 44- 52+ 43+ 29+ 19- 40+ 9- 25+ 21+ 6 41 385
18 Lysenka Andrey 2D BY 16+ 3- 33+ 10+ 20+ 1- 5- 28- 41+ 5 53 398
19 Nguen Ann Tuan 2D FR 12+ *7- 51+ 23+ 17+ 15+ 6- 5- 13- 5 51 413
20 Baydenko Boris 2D UA 32+ 24+ 2- 44+ 18- 25- 31+ 26+ 9- 5 47 395
21 Kondratov Yaroslav 2D BY 9- 48+ 55+ 56+ 5+ 2- 24+ 11- 17- 5 47 381
22 Skuratovskiy Ilya 8K UA 40+ 37+ 26+ 4- 16- 12- 48+ 14- 34+ 5 46 380
23 Shaporov Maxim 3D BY 47+ 44+ 3- 19- 43+ 26+ 25- 32+ 16- 5 45 375
24 Rovekamp Frank 3D DE 25+ 20- 32+ 26- 31+ 34+ 21- 44+ 14- 5 44 379
25 Paliy Andriy 1D UA 24- 54+ 5- 46+ 56+ 20+ 23+ 17- 15- 5 44 369
26 Ozeki Yoshi 1D JP 53+ 46+ 22- 24+ 15- 23- 37+ 20- 36+ 5 41 383
27 Stavroyani Sergey 1D UA 15+ 10- 60+ 5- 36- 38- 53+ 46+ 37+ 5 40 372
28 Korcyl Patryk 1K PL 2- 65+ 16- 57+ 14- 64+ 35+ 18+ 12- 5 40 352
29 Toshihiko Otsuka 1K JP 61+ 39- 57+ 17- 37+ 5- 40+ 12- 42+ 5 40 351
30 Ruin Gilles 1K FR 7- 59+ 15- 62+ 10- 55+ 39+ 47- 49+ 5 38 345
31 Heshe Thomas 1K DK 3- 62- 53+ 33+ 24- 60+ 20- 39+ 35+ 5 37 366
32 Mishutin Mikhail 1D BY 20- 53+ 24- 55+ 40- 51+ 38+ 23- 45+ 5 36 366
33 Kir’Yanov Dmitry 9K UA 52+ 35- 18- 31- 42+ 53- 60+ 40+ 47+ 5 34 359
34 Boekschoten Michiel 3D NL 5- 49+ 13+ 15- 38+ 24- 46+ 16- 22- 4 47 373
35 Kolomiyets Artem 3D UA 14- 33+ 46+ 8- 47+ 11- 28- 38+ 31- 4 45 364
36 Stanaszek Mariusz 1K PL 49+ 55+ 1- 12- 27+ 13- 44- 52+ 26- 4 44 362
37 Olufsen Asle 2K NO 50+ 22- 14+ 16- 29- 54+ 26- 55+ 27- 4 42 348
38 Pages Jeremy 2K FR 59+ 4- 9- 45+ 34- 27+ 32- 35- 54+ 4 41 362
39 Freyer Guido 6K DE 48+ 29+ 11- 9- 46- 56+ 30- 31- 60+ 4 40 346
40 Vyletel Lukas 3K SK 22- 13- 49+ 65+ 32+ 17- 29- 33- 55+ 4 40 333
41 Yashchur Mykola 1K UA 6- 66+ 12- 63+ 13- 57+ 14- 51+ 18- 4 38 355
42 Skotnicki Rikard 3K SE 1- 15- 58+ 43- 33- 62+ 56+ 61+ 29- 4 38 327
43 Gedda Peter 1K SE 10- 58+ 17- 42+ 23- 46- 61+ 49- 53+ 4 37 338
44 Jedynak Wojciech 1D PL 17+ 23- 63+ 20- 48+ 10- 36+ 24- 0- 4 37 328
45 Do Long 5K CZ 11- 12- 66+ 38- 65+ 48+ 47+ 15- 32- 4 37 326
46 Kandrac Patrick 4K SK 66+ 26- 35- 25- 39+ 43+ 34- 27- 51+ 4 35 358
47 Ryasnyanskaya Viktoria 1D UA 23- 50+ 62-! 60+ 35- 52+ 45- 30+ 33- 4 34 331
48 Pozdnyakov Alexey 2K UA 39- 21- 61+ 54+ 44- 45- 22- 58+ 52+ 4 33 342
49 Marek Filip 6K CZ 36- 34- 40- 59+ 52- 50+ 63+ 43+ 30- 4 33 322
50 Zharikov Oleg 4K BY 37- 47- 52- 61+ 55- 49- 62+ 64+ 63+ 4 26 292
51 Orschiedt Oliver 3K DE 62+ 1- 19- 13- 53+ 32- 54+ 41- 46- 3 40 355
52 Zharikova Maria 3K BY 33- 17- 50+ 14- 49+ 47- 57+ 36- 48- 3 40 315
53 Hrabal Voitech 5K CZ 26- 32- 31- 58+ 51- 33+ 27- 60+ 43- 3 37 327
54 Uss Nikolay 5K UA 4- 25- 59+ 48- 63+ 37- 51- 57+ 38- 3 35 325
55 Lyba Eduard 4K UA 63+ 36- 21- 32- 50+ 30- 64+ 37- 40- 3 35 317
56 Adaszewski Grzegorz 2K PL 58+ 57+ 4- 21- 25- 39- 42- 62+ 0- 3 33 302
57 Borisov Anton 30K DE 0+ 56- 29- 28- 58+ 41- 52- 54- 65+! 3 27 278
58 Orschiedt Leonard 6K DE 56- 43- 42- 53- 57- 59+ 65+ 48- 64+ 3 27 274
59 le Roux Philippe 7K FR 38- 30- 54- 49- 64- 58- 66+ 65+ 61+! 3 25 275
60 Budkevich Alexey 4K BY 65+ 11- 27- 47- 62+ 31- 33- 53- 39- 2 35 324
61 Lapteva Alina 5K UA 29- 16- 48- 50- 66+ 63+ 43- 42- 59-! 2 33 290
62 Orschiedt Tristan 8K DE 51- 31+ 47-! 30- 60- 42- 50- 56- 66+! 2 31 305
63 Rubio Efren 9K ES 55- 0+ 44- 41- 54- 61- 49- 66+ 50- 2 25 261
64 Prypysnyuk Olesya 7K UA 0- 0- 0- 66+ 59+ 28- 55- 50- 58- 2 19 177
65 Danilchuk Daria 10K UA 60- 28- 0+ 40- 45- 66- 58- 59- 57-! 1 25 255
66 Laptev Ernest 7K UA 46- 41- 45- 64- 61- 65+ 59- 63- 62-! 1 24 268

(*) – first game ended with sennichite

(!) – the win was declared to player, who appeared at game

 

Blitz tournament results:

 Pl  Name Rank Nat 1 2 3 4 5 6 Pts SOS SOSOS
1 Tokuni Shun 2D JP 21+ 10+ 15+ 7+ 3+ 9+ 6 23 134
2 Vincent Tanyan 4D BY 6+ 13+ 8- 20+ 4+ 15+ 5 23 133
3 Leiter Thomas 4D DE 38+ 17+ 11+ 8+ 1- 6+ 5 23 121
4 Marco Dietmayer 3D AT 9+ 18+ 16+ 15+ 2- 7+ 5 22 137
5 Starikevich Anton 2D BY 14+ 15- 28+ 31+ 22+ 17+ 5 17 117
6 Diermair Andreas 1K AT 2- 25+ 10+ 12+ 11+ 3- 4 25 123
7 Shaporov Maxim 3D BY 23+ 20+ 19+ 1- 13+ 4- 4 24 117
8 Baydenko Boris 2D UA 29+ 12+ 2+ 3- 15- 16+ 4 22 132
9 Stanazek Mariusz 1K PL 4- 35+ 26+ 17+ 19+ 1- 4 22 113
10 Dziwoki Adam 2D PL 24+ 1- 6- 34+ 25+ 22+ 4 21 111
11 Iglitsky Eugeny 2D BY 31+ 22+ 3- 16+ 6- 20+ 4 20 122
12 Sraberhofer Rainer 1D AT 37+ 8- 14+ 6- 23+ 19+ 4 20 112
13 Kolomiyets Artem 3D UA 28+ 2- 29+ 30+ 7- 27+ 4 18 117
14 Adaszewski Gregorz 2K PL 5- 36+ 12- 39+ 30+ 18+ 4 17 105
15 Boekschoten Michiel 3D NL 34+ 5+ 1- 4- 8+ 2- 3 27 121
16 Mishutin Mikhail 1D BY 33+ 26+ 4- 11- 24+ 8- 3 21 111
17 Jedynak Wojciech 1D PL 39+ 3- 27+ 9- 32+ 5- 3 20 110
18 Stavroyani Sergey 1D UA 35+ 4- 23+ 22- 21+ 14- 3 20 103
19 Pfaffel Thomas 2D AT 32+ 30+ 7- 25+ 9- 12- 3 19 116
20 Paliy Andriy 1D UA 36+ 7- 32+ 2- 33+ 11- 3 19 112
21 Heshe Thomas 1K DK 1- 24- 37+ 41+ 18- 33+ 3 17 99
22 Gedda Peter 1K SE 42+ 11- 40+ 18+ 5- 10- 3 17 94
23 Korcyl Patrik 1K PL 7- 39+ 18- 28+ 12- 30+ 3 16 118
24 Do Long 5K CZ 10- 21+ 30- 29+ 16- 32+ 3 16 111
25 Gilles Ruin 1K FR 40+ 6- 34+ 19- 10- 28+ 3 16 111
26 Richard Bjerke 2D NO 27+ 16- 9- 32- 39+ 29+ 3 15 109
27 Kryachko Ivan 2K UA 26- 33+ 17- 40+ 31+ 13- 3 15 99
28 Hrabal Vojtech 5K CZ 13- 38+ 5- 23- 37+ 25- 2 19 91
29 Pozdnyakov Alexei 2K UA 8- 37+ 13- 24- 34+ 26- 2 18 98
30 Belas Andrey 1K UA 41+ 19- 24+ 13- 14- 23- 2 18 97
31 Pages Jeremy 2K FR 11- 34- 36+ 5- 27- 39+ 2 17 96
32 Orschiedt Oliver 3K DE 19- 41+ 20- 26+ 17- 24- 2 16 100
33 le Roux Philippe 7K FR 16- 27- 35+ 38+ 20- 21- 2 16 97
34 Orschiedt Tristan 8K DE 15- 31+ 25- 10- 29- 0+ 2 14 99
35 Lapteva Alina 5K UA 18- 9- 33- 36+ 41+ 37- 2 14 95
36 Orschiedt Leonard 6K DE 20- 14- 31- 35- 40+ 41+ 2 13 91
37 Koltunov Fedor 7K UA 12- 29- 21- 0+ 28- 35+ 2 13 88
38 Yashchur Mykola 1K UA 3- 28- 39- 33- 0+ 40+ 2 11 88
39 Freyer Guido 6K DE 17- 23- 38+ 14- 26- 31- 1 17 96
40 Danilchuk Daria 10K UA 25- 0+ 22- 27- 36- 38- 1 13 72
41 Laptev Ernest 7K UA 30- 32- 0+ 21- 35- 36- 1 11 78
42 Rubio Efren 9K ES 22- 0- 0- 0- 0- 0- 0 3 17

Team tournaments results:

 

Dobutsu tournaments results:

 Pl  Name  Grade Nat 1 2 3 4 5 6 7 Pts SOS SOSOS
1 Leiter Thomas 4D DE 8+ 17+ 13+ 3+ 4+ 2- 6+ 6 29 202
2 Staberhofer Rainer 1D AT 19+ 18+ 4- 13+ 5+ 1+ 3+ 6 28 191
3 Tokuni Shun 2D JP 10+ 12+ 7+ 1- 9+ 6+ 2- 5 32 183
4 Dietmayer Marco 3D AT 16+ 9+ 2+ 6- 1- 10+ 7+ 5 31 182
5 Orschiedt Tristan 8K DE 21+ 7- 17+ 11+ 2- 9+ 8+ 5 25 177
6 Starikevich Anton 2D BY 13- 19+ 11+ 4+ 8+ 3- 1- 4 29 190
7 Kolomiyets Artem 3D UA 11+ 5+ 3- 8- 13+ 15+ 4- 4 29 186
8 Pozdnyakov Alexey 2K UA 1- 15+ 20+ 7+ 6- 16+ 5- 4 27 172
9 Ruin Gilles 2K FR 20+ 4- 14+ 18+ 3- 5- 15+ 4 25 174
10 Korcyl Patryk 1K PL 3- 13- 19+ 14+ 18+ 4- 17+ 4 22 185
11 Lapteva Alina 5K UA 7- 21+ 6- 5- 20+ 18+ 14+ 4 21 169
12 Belas Andrey 1K UA 14+ 3- 18- 20+ 15- 13+ 16+ 4 21 167
13 Pages Jeremy 2K FR 6+ 10+ 1- 2- 7- 12- 21+ 3 29 179
14 Prypysnyuk Olesya 7K UA 12- 16+ 9- 10- 17+ 22+ 11- 3 22 146
15 Orschiedt Leonard 6K DE 17- 8- 21+ 19+ 12+ 7- 9- 3 21 170
16 Adaszewski Grzegorz 2K PL 4- 14- 22+ 17+ 21+ 8- 12- 3 20 159
17 Ryasnyanskaya Viktoria 1D UA 15+ 1- 5- 16- 14- 20+ 10- 2 26 158
18 Danilchuk Daria 10K UA 0+ 2- 12+ 9- 10- 11- 19- 2 24 138
19 Marek Filip 6K CZ 2- 6- 10- 15- 22- 21+ 18+ 2 21 156
20 Laptev Ernest 7K UA 9- 0+ 8- 12- 11- 17- 22+ 2 19 131
21 Gedda Peter 1K SE 5- 11- 15- 22+ 16- 19- 13- 1 21 148
22 Linares Moreno Oleksandr UA 0- 0- 16- 21- 19+ 14- 20- 1 11 103

ESC/WOSC-2017 results (each round):

1st day
http://shogi.org.ua/results/main/1round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/2round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/3round.xlsx


2nd day
http://shogi.org.ua/results/main/4round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/5round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/6round.xlsx

3rd day
http://shogi.org.ua/results/main/7round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/8round.xlsx
http://shogi.org.ua/results/main/9round.xlsx